TUBELED_40 II RGB-W Power, 1040 mm (40,94“), 24V DC
€616.60*
Content:
1 piece
| Accessories total price | €0.00 |
further versions
Accessories
Accessories total price
€616.60 *
Product number:
118590-01
EAN:
4260556623627
Available downloads
Data sheet
(0.35 MB)
Operating instructions
(2.29 MB)
CAD Download
(Link to download)
Robust and slim LED machine luminaire with signalling function, power-optimised power version, LED chips Daylight white + RGB LED chips, flat design, IP 67/IP69K, oil-resistant, chip-proof, CNC suitable
The LED hybrid luminaire for lighting and signalling is available as a power-optimised ECO version and as a luminous flux-optimised power version. The luminaire has a flat design only and is suitable for CNC. On the one hand, the luminaire convinces with powerful illumination of working areas and on the other hand, it has a signalling function by flashing or changing the light colour. In this way, for example, changes of state in the working areas of machines and systems can be signalled in colour.
The LED hybrid luminaire for lighting and signalling is available as a power-optimised ECO version and as a luminous flux-optimised power version. The luminaire has a flat design only and is suitable for CNC. On the one hand, the luminaire convinces with powerful illumination of working areas and on the other hand, it has a signalling function by flashing or changing the light colour. In this way, for example, changes of state in the working areas of machines and systems can be signalled in colour.
Properties "TUBELED_40 II RGB-W Power, 1040 mm (40,94“), 24V DC"
| Order number: | 118590-01 |
|---|---|
| Model: | TUBELED_40 II RGB-W Power |
| Type: | LED surface-mounted light |
| Illuminant: | SMD RGB-W Cluster LED |
| Power consumption white: | ~38 W |
| White lamp luminous flux: | 4860 lm |
| Lamp luminous efficiency: | ~126 lm/W |
| Power consumption RED: | ~36 W |
| Lamp luminous flux RED: | 960 lm |
| Power consumption GREEN: | ~10 W |
| Lamp luminous flux GREEN: | 1380 lm |
| Power consumption BLUE: | ~36 W |
| Lamp luminous flux BLUE: | 600 lm |
| Light distribution: | Light Forming Technolology |
| Colour rendering WHITE (Ra): | >80 |
| Supply voltage: | 24 V DC -10 %+7 % (RGB) – 24 V DC ±10 % (W) |
| Connection (connector): | M12 A-coded |
| Number of poles: | 5 |
| Degree of protection: | IP67/IP69K |
| Class of protection: | III |
| Glare control: | diffused safety glass |
| Beam angle (optics): | 100° |
| Operating temperature: | -30 °C - +60 °C (-22 °F - 140 °F) |
| Storage temperature: | -30 °C - +80 °C (-22 °F - 176 °F) |
| Lamps lifetime: | > 100,000 h (L80/B10) |
| Housing material: | aluminium |
| Cover material: | tempered glass, shatterproof |
| Height [B] x Width [C]: | 29 mm x 40 mm (~1,14“ x ~1,57“) |
| Length [A]: | 1040 mm (~40,94“) |
| Weight (net): | 1350 g (~48 oz) |
| Gross weight: | 1650 g (~58 oz) |
| Risk group (DIN EN 62471): | Free group |
| Markings: | CE, UKCA, ETL Listed (5003529), D mark |
| Mounting accessories: | Optional |
| Made in: | Germany |
| Feature: | RGB-W: Illumination and beacon in one light |