24V DC RGB-W DIMMBOX, M12
Product number:
210700-08
EAN:
4260556627571
Available downloads
CAD Download
(Link to download)
Data sheet
(0.79 MB)
Plug & play RGB-W control | M12 connection | PLC & 24V signal control | high protection rating | fast and easy commissioning & control
The RGB-W dimmer with M12 connection enables easy control of RGB-W LED machine lights and flexible LED strips that are controlled as a unit – via PLC or switched 24V DC signals.
Red, green, blue and white can be dimmed separately, with freely combinable color mixing – enabling flexible lighting states directly in the application.
Thanks to M12 plug & play and a high protection rating, the dimmer is ideally suited for use in machines and industrial environments.
Properties "24V DC RGB-W DIMMBOX, M12"
| Order number: | 210700-08 |
|---|---|
| Model: | 24V DC RGB-W DIMMBOX, M12 |
| Type: | Surface-mounted device with attachment via an elongated hole |
| Power: | 48 W |
| Input/Output Voltage: | 24V DC |
| Current load max.: | 2 A |
| Assignment of PIN1 input / output: | Pin1 VCC / Pin1 green |
| Assignment of PIN2 input / output: | Pin2 GND / Pin2 blue |
| Assignment of PIN3 input / output: | Pin3 brightness / Pin3 GND |
| Assignment of PIN4 input / output: | Pin4 brightness / Pin4 red |
| Assignment of PIN5 input / output: | Pin5 red / Pin5 white |
| Assignment of PIN6 input: | Pin6 green |
| Assignment of PIN7 input: | Pin7 blue |
| Assignment of PIN8 input: | Pin8 white |
| Material: | Casing: ABS |
| Dimming: | Via external input signals (digital, PLC) |
| Input/Output Connection: | M12 A 8-pin plug / M12 A 5-pin socket |
| Supply voltage: | 24 V |
| Power supply: | External |
| Degree of protection: | IP54 |
| Class of protection: | III |
| Operating temperature: | -20 °C - +50 °C (-4 °F - 122 °F) |
| Storage temperature: | -20 °C - +80 °C (-4 °F - 176 °F) |
| Dimensions (mm): | 122 mm x 38 mm x 45 mm (~4,8“ x ~1,5“ x ~1,77“) |
| Weight (net): | 100 g (~4 oz) |
| Gross weight: | 150 g (~5 oz) |
| Markings: | CE, UKCA |
| PWM frequency: | ~2,4kHz |
| Feature: | Dimming controller for RGB-W luminaires and flexible LED strips |