24V DC RGB-W DIMMBOX, terminal
Available downloads
Advanced RGB-W control | terminal block connection | PLC & 24V signal control | maximum flexibility | extended lighting functions
The RGB-W dimmer with terminal block connection enables flexible control of RGB-W LED machine lights and flexible LED strips that are controlled as a unit – via PLC or switched 24V DC signals.
Red, green, blue and white can be dimmed separately and freely combined – enhanced with additional features such as flash mode and extended color options.
The terminal block design is particularly suitable for use in control cabinets, distribution systems and more complex installations – wherever maximum flexibility is required.
| Order number: | 210700-09 |
|---|---|
| Model: | 24V DC RGB-W DIMMBOX, terminal |
| Type: | Surface-mounted device with attachment via an elongated hole |
| Power: | 96 W |
| Input/Output Voltage: | 24V DC |
| Current load max.: | 4 A |
| Power supply PIN1 input: | Pin 1 VCC |
| Power supply PIN2 input: | Pin2 GND |
| Control PIN1 input/output: | Pin1 GND / Pin1 green |
| Control PIN2 input/output: | Pin2 brightness / Pin2 blue |
| Control PIN3 input/output: | Pin3 brightness / Pin3 GND |
| Control PIN4 input/output: | Pin4 brightness / Pin4 red |
| Control PIN5 input/output: | Pin5 flash / Pin5 white |
| Control PIN6 input: | Pin6 red |
| Control PIN7 input: | Pin7 green |
| Control PIN8 input: | Pin8 blue |
| Control PIN9 input: | Pin9 white |
| Control PIN10 input: | Pin10 orange |
| Control PIN11 input: | Pin11 amber |
| Control PIN12 input: | Pin12 purple |
| Material: | Casing: ABS |
| Dimming: | Via external input signals (digital, PLC) |
| Input/Output Connection: | Terminal block 2+12-pin / M12 A 5-pin socket |
| Supply voltage: | 24V DC |
| Power supply: | External |
| Degree of protection: | IP20 |
| Class of protection: | III |
| Operating temperature: | -20 °C - +50 °C (-4 °F - 122 °F) |
| Storage temperature: | -20 °C - +80 °C (-4 °F - 176 °F) |
| Dimensions (mm): | 122 mm x 38 mm x 45 mm (~4,8“ x ~1,5“ x ~1,77“) |
| Weight (net): | 100 g (~4 oz) |
| Gross weight: | 150 g (~5 oz) |
| Markings: | CE, UKCA |
| PWM frequency: | ~2,4kHz |
| Feature: | Special dimming controller for RGB-W luminaires and flexible LED strips. Power supply pins are galvanically isolated from control pins. |