SIGNALED II RGB, 760 mm (~29,92“)
€190.80*
Content:
1 piece
| Accessories total price | €0.00 |
further versions
Accessories
Accessories total price
€190.80 *
Product number:
111090-15
EAN:
4260556624518
Available downloads
Operating instructions
(2.46 MB)
Data sheet
(0.45 MB)
CAD Download
(Link to download)
The SIGNALED II RGB, 760 mm (~29,92“) is a versatile LED surface-mounted light with RGB LEDs, offering a wide color palette. Each LED color has a power of ~4,24 W (Red), ~2,96 W (Green), and ~4,24 W (Blue), and the luminous flux is 273 lm lm (Red), 504 lm lm (Green), and 165 lm lm (Blue). With a beam angle of 120°, the light is evenly distributed.
The connection is via a M12 A-coded connector with 24V DC - 10% +7% (RGB). The luminaire is certified with protection rating IP54 and protection class III, and operates in a temperature range of -10 °C - +50 °C (14 °F - 122 °F). The lifespan is over > 100,000 h (L80/B10). The housing is made of aluminium and the cover is made of polycarbonate, soft, with dimensions of 25 mm x 30 mm (~0,98“ x ~1,18“) x 760 mm (~29,92“) and a weight of 620 g (~22 oz) (gross weight 700 g (~25 oz)).
The luminaire provides even, colorful light for visibility and safety and is suitable for machines and equipment without chip exposure and coolant, such as bending machines, punching machines, as well as conveyors, roller doors, and logistics workstations. The included brackets allow for fixed or movable installation.
The connection is via a M12 A-coded connector with 24V DC - 10% +7% (RGB). The luminaire is certified with protection rating IP54 and protection class III, and operates in a temperature range of -10 °C - +50 °C (14 °F - 122 °F). The lifespan is over > 100,000 h (L80/B10). The housing is made of aluminium and the cover is made of polycarbonate, soft, with dimensions of 25 mm x 30 mm (~0,98“ x ~1,18“) x 760 mm (~29,92“) and a weight of 620 g (~22 oz) (gross weight 700 g (~25 oz)).
The luminaire provides even, colorful light for visibility and safety and is suitable for machines and equipment without chip exposure and coolant, such as bending machines, punching machines, as well as conveyors, roller doors, and logistics workstations. The included brackets allow for fixed or movable installation.
Properties "SIGNALED II RGB, 760 mm (~29,92“)"
| Order number: | 111090-15 |
|---|---|
| Model: | SIGNALED II RGB |
| Type: | LED surface-mounted light |
| Illuminant: | RGB LED |
| Power consumption RED: | ~4,24 W |
| Lamp luminous flux RED: | 273 lm |
| Power consumption GREEN: | ~2,96 W |
| Lamp luminous flux GREEN: | 504 lm |
| Power consumption BLUE: | ~4,24 W |
| Lamp luminous flux BLUE: | 165 lm |
| Light distribution: | Direct |
| Light colour: | RGB colour space (at least 2563 colours) |
| Supply voltage: | 24V DC - 10% +7% (RGB) |
| Connection (connector): | M12 A-coded |
| Degree of protection: | IP54 |
| Class of protection: | III |
| Glare control: | opal white |
| Beam angle (optics): | 120° |
| Operating temperature: | -10 °C - +50 °C (14 °F - 122 °F) |
| Lamps lifetime: | > 100,000 h (L80/B10) |
| Housing material: | aluminium |
| Cover material: | polycarbonate, soft |
| Height [B] x Width [C]: | 25 mm x 30 mm (~0,98“ x ~1,18“) |
| Length [A]: | 760 mm (~29,92“) |
| Weight (net): | 620 g (~22 oz) |
| Gross weight: | 700 g (~25 oz) |
| Risk group (DIN EN 62471): | Free group |
| Markings: | CE, UKCA, ETL Listed (5003529), D mark |
| Dimmable: | No |
| Mounting accessories: | 2 pairs mounting holders (holder for swivel or planar moun-ting) in delivery scope |
| Made in: | Germany |
| Feature: | Signalling via flashing and/or coloured light |