TUBELED_25 RGB-W, IO-Link, 705 mm (27,76“), 24V DC
€305.00*
| Accessories total price | €0.00 |
€305.00 *
Available downloads
Surface-mounted LED luminaire TUBELED_25 RGB-W, IO-Link, 705 mm (27,76“), 24V DC, RGB-W LED chips in clusters, white light: 5000K 3-step MacAdam, only approx. 23 mm mounting height, length 705 mm (~27,76“), protection rating IP67 - therefore dust and liquid-tight, suitable for machines and systems as well as areas in automation and infrastructure.
LED hybrid luminaire for lighting and signaling: The TUBELED_25 RGB-W, IO-Link, 705 mm (27,76“), 24V DC was developed for lighting and as a signaling device for technical systems, automation and machine tools of the next IoT generation. The luminaire is very slim, has a low profile and is suitable for tight installation situations. With shatterproof tempered glass, aluminum housing and the associated high degree of protection, the LED luminaire is ideal for illuminating work areas on CNC machines and automation systems.
| Order number: | 154490-11 |
|---|---|
| Model: | TUBELED_25 RGB-W IO-Link |
| Type: | LED surface-mounted light |
| Illuminant: | SMD LED RGB + W |
| Power consumption white: | ~19,2 W |
| White lamp luminous flux: | 3065 lm |
| Lamp luminous efficiency: | 160 lm/W |
| Power consumption RED: | ~5,8 W |
| Lamp luminous flux RED: | 368 lm |
| Power consumption GREEN: | ~3,8 W |
| Lamp luminous flux GREEN: | 672 lm |
| Power consumption BLUE: | ~5,8 W |
| Lamp luminous flux BLUE: | 224 lm |
| Light distribution: | Direct |
| Light colour white: | 5000K 3-step MacAdam |
| Colour rendering WHITE (Ra): | >85 |
| Supply voltage: | 24 V DC -5 / +10% [LEDs], 24 V DC +/- 25% [IO-Link communication] |
| Maximum power consumption White: | 900 mA |
| Maximum current consumption Colors: | 290 mA |
| Connection (connector): | M8 A-coded |
| Degree of protection: | IP67 |
| Class of protection: | III |
| Glare control: | diffused safety glass |
| Beam angle (optics): | 100° |
| Operating temperature: | -30 °C - +55 °C (-22 °F - 131 °F) |
| Storage temperature: | -30 °C - +80 °C (-22 °F - 176 °F) |
| Lamps lifetime: | > 100,000 h (L80/B10) |
| Housing material: | aluminium |
| Cover material: | tempered glass, shatterproof |
| Height [B] x Width [C]: | ~23 mm x ~28 mm (~0,91“ x ~1,1“) |
| Length [A]: | 705 mm (~27,76“) |
| Weight (net): | 150 g (~5 oz) |
| Gross weight: | 750 g (~26 oz) |
| Risk group (DIN EN 62471): | Free group |
| Markings: | CE, UKCA, ETL Listed (5003529) |
| Mounting accessories: | Optional |
| Made in: | Germany |
| Feature: | Only one light for illumination and signaling, IO-Link |