TUBELED_25 light holder with magnet, mounting angle 180°
Product number:
210200-26
EAN:
4260556626109
Available downloads
Data sheet
(0.32 MB)
CAD Download
(Link to download)
The TUBELED_25 light holder with magnet, mounting angle 180° is made of high-quality Material: Stainless steel V2A/ Magnet and is specially designed for use with the TUBELED_25 and TUBELED_25 RGB-W ligths. The scope of delivery includes two luminaire holders and four screws for mounting. Mounting is quick and easy on the end covers of the luminaires.
Particularly practical: the luminaire holder can be rotated by 180°, so that you can individually adjust the alignment of your lighting. With the TUBELED_25 light holder with magnet, mounting angle 180° you are flexible and can align your lighting entirely according to your wishes.
With a weight of only 100 g (~4 oz) and compact dimensions of 41 mm x 25 mm x 25 mm (~1,61“ x ~0,98“ x ~0,98“), the TUBELED_25 light holder with magnet, mounting angle 180°, is also extremely space-saving and unobtrusive. Thus, it fits perfectly into any environment and provides optimal lighting without disturbing elements.
Confidence is created by the use of high-quality materials, as well as simple and quick assembly. With the TUBELED_25 light holder with magnet, mounting angle 180° you can rely on a durable and reliable mounting of your LED lights.
Particularly practical: the luminaire holder can be rotated by 180°, so that you can individually adjust the alignment of your lighting. With the TUBELED_25 light holder with magnet, mounting angle 180° you are flexible and can align your lighting entirely according to your wishes.
With a weight of only 100 g (~4 oz) and compact dimensions of 41 mm x 25 mm x 25 mm (~1,61“ x ~0,98“ x ~0,98“), the TUBELED_25 light holder with magnet, mounting angle 180°, is also extremely space-saving and unobtrusive. Thus, it fits perfectly into any environment and provides optimal lighting without disturbing elements.
Confidence is created by the use of high-quality materials, as well as simple and quick assembly. With the TUBELED_25 light holder with magnet, mounting angle 180° you can rely on a durable and reliable mounting of your LED lights.
Properties "TUBELED_25 light holder with magnet, mounting angle 180°"
| Order number: | 210200-26 |
|---|---|
| Model: | Mounting Bracket TUBELED_25 |
| Type: | Angle with magnet |
| Amount: | 1 pair |
| Suitable for: | TUBELED_25, TUBELED_25 RGB-W |
| Holding force magnet: | 600 N |
| Material: | Material: Stainless steel V2A/ Magnet |
| Dimensions (mm): | 41 mm x 25 mm x 25 mm (~1,61“ x ~0,98“ x ~0,98“) |
| Weight (net): | 100 g (~4 oz) |
| Gross weight: | 150 g (~5 oz) |
| Feature: | Magnetic mounted LED light rotates 180° in rotation axis |