TUBELED_25 light holder, mounting bracket 60°
Product number:
210200-23
EAN:
4260556626079
Available downloads
Data sheet
(0.3 MB)
CAD Download
(Link to download)
The TUBELED_25 light holder, mounting bracket 60° is made of high-quality Material: Stainless steel V2A and is specially designed for use with the TUBELED_25 and TUBELED_25 RGB-W lights. The scope of delivery includes two luminaire holders and four screws for mounting. Mounting is quick and easy on the end covers of the luminaires.
Particularly practical: the luminaire holder can be rotated by 60°, so that you can individually adjust the alignment of your lighting. With the TUBELED_25 light holder, mounting bracket 60° you are flexible and can align your lighting entirely according to your wishes.
With a weight of only 50 g (~2 oz) and compact dimensions of 20 mm x 20 mm x 25 mm (~0,79“ x ~0,79“ x ~0,98“), the TUBELED_25 light holder, mounting bracket 60°, is also extremely space-saving and unobtrusive. Thus, it fits perfectly into any environment and provides optimal lighting without disturbing elements.
Confidence is created by the use of high-quality materials, as well as simple and quick assembly. With the TUBELED_25 light holder, mounting bracket 60° you can rely on a durable and reliable mounting of your LED lights.
Particularly practical: the luminaire holder can be rotated by 60°, so that you can individually adjust the alignment of your lighting. With the TUBELED_25 light holder, mounting bracket 60° you are flexible and can align your lighting entirely according to your wishes.
With a weight of only 50 g (~2 oz) and compact dimensions of 20 mm x 20 mm x 25 mm (~0,79“ x ~0,79“ x ~0,98“), the TUBELED_25 light holder, mounting bracket 60°, is also extremely space-saving and unobtrusive. Thus, it fits perfectly into any environment and provides optimal lighting without disturbing elements.
Confidence is created by the use of high-quality materials, as well as simple and quick assembly. With the TUBELED_25 light holder, mounting bracket 60° you can rely on a durable and reliable mounting of your LED lights.
Properties "TUBELED_25 light holder, mounting bracket 60°"
| Order number: | 210200-23 |
|---|---|
| Model: | Mounting Bracket TUBELED_25 |
| Type: | Angle |
| Amount: | 1 pair |
| Suitable for: | TUBELED_25, TUBELED_25 RGB-W |
| Material: | Material: Stainless steel V2A |
| Dimensions (mm): | 20 mm x 20 mm x 25 mm (~0,79“ x ~0,79“ x ~0,98“) |
| Weight (net): | 50 g (~2 oz) |
| Gross weight: | 100 g (~4 oz) |
| Feature: | Mounted LED light rotates 60° in rotation axis |