TUBELED_25, 705 mm (27,76“), cascadable
€176.00*
Content:
1 piece
| Accessories total price | €0.00 |
further versions
Accessories
Accessories total price
€176.00 *
Product number:
154410-02
EAN:
4260556625935
Available downloads
Data sheet
(0.63 MB)
Operating instructions
(2.49 MB)
CAD Download
(Link to download)
TUBELED_25 Cascadeable, LED surface-mounted light for machines and systems, performance-optimised, 5700K 3-step MacAdam, only ~23 mm x ~28 mm (~0,91“ x ~1,1“) (HxB), length 705 mm (~27,76“), protection class IP67 - therefore dust and liquid-tight
he latest generation of surface-mounted LED lights for machines and systems: very slim, low profile and suitable for tight installation situations. Shatter-proof tempered glass, aluminium housing and the associated high degree of protection make this performance-optimised light the universal standard for illuminating work areas on CNC machines and automated systems - for original equipment or retrofitting.
he latest generation of surface-mounted LED lights for machines and systems: very slim, low profile and suitable for tight installation situations. Shatter-proof tempered glass, aluminium housing and the associated high degree of protection make this performance-optimised light the universal standard for illuminating work areas on CNC machines and automated systems - for original equipment or retrofitting.
Properties "TUBELED_25, 705 mm (27,76“), cascadable"
| Order number: | 154410-02 |
|---|---|
| Model: | TUBELED_25 Cascadeable |
| Type: | LED surface-mounted light for machines and systems |
| Illuminant: | SMD LED |
| Power consumption: | ~17,2 W |
| Lamp luminous flux: | 2666 lm |
| Lamp luminous efficiency: | 155 lm/W |
| Light distribution: | Light Forming Technolology |
| Light colour: | 5700K 3-step MacAdam |
| Colour rendering (Ra): | >85 |
| Supply voltage: | 24V DC ± 10% |
| Connection (connector): | M8 A-coded |
| Degree of protection: | IP67 |
| Class of protection: | III |
| Glare control: | diffused safety glass |
| Beam angle (optics): | 100° |
| Operating temperature: | -30 °C - +55 °C (-22 °F - 131 °F) |
| Storage temperature: | -30 °C - +80 °C (-22 °F - 176 °F) |
| Lamps lifetime: | > 100,000 h (L80/B10) |
| Vibration resistance: | At 10 to 55 Hz (amplitude 0.35 mm (~0,01“)) |
| Shock resistance: | Up to 50 g (~2 oz) |
| Housing material: | aluminium |
| Cover material: | tempered glass, 4 mm (0,16“) |
| Height [B] x Width [C]: | ~23 mm x ~28 mm (~0,91“ x ~1,1“) |
| Length [A]: | 705 mm (~27,76“) |
| Weight (net): | 150 g (~5 oz) |
| Gross weight: | 750 g (~26 oz) |
| Risk group (DIN EN 62471): | Free group |
| Markings: | CE, UKCA, ETL Listed (5003529) |
| Dimmable: | Optional via accessories |
| Mounting accessories: | Optional |
| Made in: | Germany |
| Feature: | very slim and bright, M8 sensor connector, cascadable |