INROLED_50 Ecolab RGB-W, 1065 mm (41,93“), 24V DC
€423.99*
Content:
1 piece
| Accessories total price | €0.00 |
further versions
Accessories
Accessories total price
€423.99 *
Product number:
110290-01
EAN:
4260556624617
Available downloads
Data sheet
(0.3 MB)
Operating instructions
(0.46 MB)
CAD Download
(Link to download)
Illumination and signalling: LED tube luminaire for surface mounting, IP67/IP69K, 24V DC, M12 A-type coded connection, lighting and signalling function by flashing or changing the white light to an RGB colour, Ecolab coating and HACCP certificate, suitable for food & beverage
The new INROLED_50 Ecolab RGB-W has everything a universal and bright LED industrial luminaire needs: Flicker-free area light, without UV and IR content, is homogeneously distributed by an opal white polycarbonate tube, the working area is illuminated brightly and a signal function with flashing or change of white light to coloured light can make changes in the illuminated area widely visible. The shatterproof polycarbonate tube with a diameter of 50 mm guarantees a high degree of protection. In addition, the completely sealed housing of the tubular luminaire has been given a special coating that makes it extremely resistant to external influences such as cleaning agents and chemicals. All materials used are FDA compliant and the luminaire with Ecolab and HACCP approval is ideal for hygiene-sensitive areas.
The new INROLED_50 Ecolab RGB-W has everything a universal and bright LED industrial luminaire needs: Flicker-free area light, without UV and IR content, is homogeneously distributed by an opal white polycarbonate tube, the working area is illuminated brightly and a signal function with flashing or change of white light to coloured light can make changes in the illuminated area widely visible. The shatterproof polycarbonate tube with a diameter of 50 mm guarantees a high degree of protection. In addition, the completely sealed housing of the tubular luminaire has been given a special coating that makes it extremely resistant to external influences such as cleaning agents and chemicals. All materials used are FDA compliant and the luminaire with Ecolab and HACCP approval is ideal for hygiene-sensitive areas.
Properties "INROLED_50 Ecolab RGB-W, 1065 mm (41,93“), 24V DC"
| Order number: | 110290-01 |
|---|---|
| Model: | INROLED_50 Ecolab RGB-W |
| Type: | LED tube luminaire |
| Illuminant: | SMD RGB-W Cluster LED |
| Power consumption white: | ~38 W |
| White lamp luminous flux: | 4860 lm |
| Lamp luminous efficiency: | 126 lm/W |
| Power consumption RED: | ~36 W |
| Lamp luminous flux RED: | 960 lm |
| Power consumption GREEN: | ~10 W |
| Lamp luminous flux GREEN: | 1420 lm |
| Power consumption BLUE: | ~36 W |
| Lamp luminous flux BLUE: | 600 lm |
| Light distribution: | Direct |
| Light colour white: | 5000K 3-step MacAdam |
| Colour rendering WHITE (Ra): | >85 |
| Supply voltage: | 24 V DC -10 %+7 % (RGB) – 24 V DC ±10 % (W) |
| Connection (connector): | M12 A-coded |
| Degree of protection: | IP67/IP69K |
| Class of protection: | III |
| Glare control: | opal white |
| Beam angle (optics): | 100° |
| Operating temperature: | -30 °C - +55 °C (-22 °F - 131 °F) (several colours +35 °C (95 °F)) |
| Lamps lifetime: | > 100,000 h (L80/B10) |
| Housing material: | polycarbonate, soft,shatterproof with Ecolab coating |
| impact resistance: | IK09 |
| Height [B] x Width [C]: | Ø 50 mm (~1,97“) |
| Length [A]: | 1065 mm (~41,93“) |
| Weight (net): | 1200 g (~42 oz) |
| Gross weight: | 1850 g (~65 oz) |
| Risk group (DIN EN 62471): | Free group |
| Markings: | CE, UKCA, ETL Listed (5003529), Ecolab, HACCP |
| Mounting accessories: | Incl. luminaire holder made of metal detectable PP |
| Made in: | Germany |
| Feature: | RGB-W: Illumination and beacon in one light |