UNILED SL AC, 295 mm, 220-240V AC, M12-S, micro prisms cover
€74.76*
Content:
1 piece
| Accessories total price | €0.00 |
2 available
further versions
Accessories
Accessories total price
€74.76 *
Product number:
110914-41
EAN:
4260556623498
Available downloads
Data sheet
(0.6 MB)
Operating instructions
(0.4 MB)
CAD Download
(Link to download)
LED workplace luminaire UNILED SL AC, IP50, aluminium housing with plastic end caps, integrated fixing lugs, 100° optics, Daylight White, microprismatic cover, 230V AC, M12 sensor plug S-coded
Workplace lighting with powerful, uniform light distribution:
Robust LED universal luminaire that can be used wherever powerful illumination is needed. Whether as an under-cabinet luminaire or workplace luminaire, the UNILED SL AC finds its place in the laboratory or as a task and workshop luminaire. The UNILED SL AC convinces with high light output and very good colour rendering. A microprismatic cover increases the light diffusion and raises the illuminance of the built-in LED lamps by almost a third. The LED luminaire is mounted via integrated fixing lugs or optional brackets and connected via an S-type coded M12 plug connection with reverse polarity protection.
Workplace lighting with powerful, uniform light distribution:
Robust LED universal luminaire that can be used wherever powerful illumination is needed. Whether as an under-cabinet luminaire or workplace luminaire, the UNILED SL AC finds its place in the laboratory or as a task and workshop luminaire. The UNILED SL AC convinces with high light output and very good colour rendering. A microprismatic cover increases the light diffusion and raises the illuminance of the built-in LED lamps by almost a third. The LED luminaire is mounted via integrated fixing lugs or optional brackets and connected via an S-type coded M12 plug connection with reverse polarity protection.
Properties "UNILED SL AC, 295 mm, 220-240V AC, M12-S, micro prisms cover"
| Order number: | 110914-41 |
|---|---|
| Model: | UNILED SL AC |
| Type: | LED system and workplace light |
| Illuminant: | SMD LED |
| Power consumption: | ~8,5 W |
| Lamp luminous flux: | 1030 lm |
| Lamp luminous efficiency: | 127 lm/W |
| Light distribution: | Direct |
| Light colour: | daylight white (5200 - 5700K) |
| Colour rendering (Ra): | >80 |
| Supply voltage: | 220-240V AC ± 10%, 50-60 Hz |
| Power supply: | Integrated |
| Connection (connector): | M12 S-coded |
| Degree of protection: | IP50 |
| Class of protection: | I |
| Glare control: | Prismatic cover |
| Beam angle (optics): | 100° |
| Operating temperature: | -10 °C - +60 °C (14 °F - 140 °F) |
| Lamps lifetime: | > 50.000 h (L80/B10) |
| Housing material: | aluminium |
| Cover material: | Microprismatic plastic |
| Height [B] x Width [C]: | 35 mm x 85 mm (~1,38“ x ~3,35“) |
| Length [A]: | 295 mm (~11,61“) |
| Weight (net): | 550 g (~19 oz) |
| Gross weight: | 900 g (~32 oz) |
| Risk group (DIN EN 62471): | Group 1 |
| Markings: | CE |
| Dimmable: | Optional via accessories |
| Mounting accessories: | Optional |
| Made in: | Germany |
| Feature: | high light scattering, universally applicable |
| Note: | Nicht geeignet für Maschinen mit rotierenden teilen oder Kameraanwendungen! |