Sensor cable, 5 m, open/M12 socket, S-type coded, for 230V
Configurable: Sensor cable for ~230V AC, 5 m, black, with M12 socket S-coded on one side and four open cable ends on the other side.
For connection of LED2WORK 230V AC luminaires with M12 S-coded connector.
For connection of LED2WORK 230V AC luminaires with M12 S-coded connector.
Properties "Sensor cable, 5 m, open/M12 socket, S-type coded, for 230V"
| Order number: | 200100-14 |
|---|---|
| Model: | Sensor Cable, Open/M12 Socket 4-Pin |
| Type: | Sensor cable, PUR, black |
| Coding: | S-coded |
| Amount: | 1 piece |
| Suitable for: | LED2WORK 230V AC LED lights with M12 plug, S-coded |
| Cable length: | 5 m (~16,4 ft.) |
| Attachment to a luminaire: | Connector socket M12, straight, S-type coded |
| Cable ends: | open ends, 4 wires / M12 socket, S-type coded, straight |
| Material: | Contact carrier: plastic, TPU, BK; Coupling: metal, CuZn, nickel-plated; Seal: FPM / FKM; Contacts: metal, CuSn, gold-plated |
| Nominal voltage: | 630V AC | 600V AC (UL) |
| Current load per PIN: | 12 A |
| Ambient temperature: | -30°C -> +90 °C (-22 °F -> 194 °F) |
| Passage resistance (ohms): | < 0,005 |
| Insulation resistance (Ohm): | >= 100 Mio. |
| Number of poles: | 4 |
| RoHS Directive: | Yes |
| UL: | Yes |
| Protection class (mounting): | IP65, IP67, IP68 |
| Cable material: | PUR |
| Handle body material: | Plastic, TPU, BK |
| Contact carrier material: | Plastic, TPU, BK |
| Cover material: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Sealing material: | FPM / FKM |
| Contact material: | Metal, CuSn, gold-plated |
| Standards: | IEC 61076-2-111 |
| Weight (net): | 600 g (~21 oz) |
| Gross weight: | 650 g (~23 oz) |
| Markings: | CE |
| Note: | LED2WORK Sensor Kabel 4x 1,5 mm² für 230V DC |