INROLED 50 CleanPro ECO, 740 mm (~29,13“), 24 V DC
€235.00*
Content:
1 piece
| Accessories total price | €0.00 |
further versions
Accessories
Accessories total price
€235.00 *
Product number:
158310-02
EAN:
4260556628400
Available downloads
Operating instructions
(5.82 MB)
Data sheet
(1.07 MB)
CAD Download
(Link to download)
Sales Guide
(0.27 MB)
LED light for hygienic and wash-down areas.
The INROLED 50 CleanPro ECO, 740 mm (~29,13“) with an opal white polycarbonate protective tube (Ecolab and NSF certified), ensures high hygiene standards.
The product design provides excellent temperature resistance and, as a result, a long service life – ideal for regular, intensive cleaning.
With its smooth, dirt-repellent surface, it is perfectly suited for the food and beverage industry, pharmaceuticals, and packaging production.
The INROLED 50 CleanPro ECO, 740 mm (~29,13“) with an opal white polycarbonate protective tube (Ecolab and NSF certified), ensures high hygiene standards.
The product design provides excellent temperature resistance and, as a result, a long service life – ideal for regular, intensive cleaning.
With its smooth, dirt-repellent surface, it is perfectly suited for the food and beverage industry, pharmaceuticals, and packaging production.
Properties "INROLED 50 CleanPro ECO, 740 mm (~29,13“), 24 V DC"
| Order number: | 158310-02 |
|---|---|
| Model: | INROLED 50 CleanPro ECO |
| Type: | LED tube luminaire |
| Illuminant: | SMD LED |
| Power consumption: | ~17,2 W |
| Lamp luminous flux: | 2672 lm |
| Lamp luminous efficiency: | ~155 lm/W |
| Light distribution: | Direct |
| Light colour: | 5700K 3-step MacAdam |
| Colour rendering (Ra): | >85 |
| Supply voltage: | 24V DC ± 10% |
| Connection (connector): | M12 A-coded |
| Number of poles: | 3 |
| Degree of protection: | IP67/IP69K |
| Class of protection: | III |
| Glare control: | opal white |
| Beam angle (optics): | 100° |
| Operating temperature: | -30 °C - +70 °C (-22 °F - 158 °F) |
| Cleaning temperature: | Up to max. +80 °C (+176 °F) (light off) |
| Storage temperature: | -30 °C - +80 °C (-22 °F - 176 °F) |
| Lamps lifetime: | > 100,000 h (L80/B10) |
| Housing material: | Tube – Polycarbonate, matt, shatterproof with Ecolab coating | Cap/M12 connector – V4A stainless steel |
| impact resistance: | IK09 |
| Height [B] x Width [C]: | Ø 50 mm (~1,97“) |
| Length [A]: | 740 mm (~29,13“) |
| Weight (net): | 1200 g (~42 oz) |
| Gross weight: | 1530 g (~54 oz) |
| Risk group (DIN EN 62471): | Free group |
| Markings: | CE, UKCA, ETL Listed (5003529) |
| Dimmable: | External PWM < 5 kHz |
| Made in: | Germany |
| Feature: | Suitable for F&B use: Ecolab, NSF, and HACCP certified |