INROLED 50 spring terminal, suitable for Food & Beverage applications (1 pair)
Product number:
210200-29
EAN:
4260556626383
Available downloads
Data sheet
(0.67 MB)
CAD Download
(Link to download)
INROLED 50 spring terminal, suitable for Food & Beverage applications (1 pair)
The INROLED_50 Ecolab spring clamp is the perfect solution for anyone who wants to securely and easily mount their INROLED_50 Ecolab and INROLED_50 Ecolab RGB-W luminaires. Made of sturdy, Material: stainless steel 1.4301 (chrome-nickel steel), this spring clamp guarantees a long life and high resistance to environmental influences.
Suitable for use in the food & beverage industry, the INROLED_50 Ecolab spring clamp meets the highest hygiene requirements. The clamp fastening enables quick and uncomplicated mounting on the luminaire, which saves time and costs.
With the INROLED_50 Ecolab spring clamp from LED2WORK GmbH you can be sure that your luminaires are fixed reliably and stably.
The INROLED_50 Ecolab spring clamp is the perfect solution for anyone who wants to securely and easily mount their INROLED_50 Ecolab and INROLED_50 Ecolab RGB-W luminaires. Made of sturdy, Material: stainless steel 1.4301 (chrome-nickel steel), this spring clamp guarantees a long life and high resistance to environmental influences.
Suitable for use in the food & beverage industry, the INROLED_50 Ecolab spring clamp meets the highest hygiene requirements. The clamp fastening enables quick and uncomplicated mounting on the luminaire, which saves time and costs.
With the INROLED_50 Ecolab spring clamp from LED2WORK GmbH you can be sure that your luminaires are fixed reliably and stably.
Properties "INROLED 50 spring terminal, suitable for Food & Beverage applications (1 pair)"
| Order number: | 210200-29 |
|---|---|
| Model: | Lamp Holder INROLED 50 |
| Type: | clamping holder |
| Amount: | 1 pair |
| Suitable for: | INROLED_50 Ecolab / RGB-W, INROLED 50 CleanPro / RGB-W |
| Material: | Material: stainless steel 1.4301 (chrome-nickel steel) |
| Dimensions (mm): | ~65 mm x ~51 mm x ~13 mm (~2,56“ x ~2,01“ x ~0,51“) |
| Weight (net): | 160 g (~6 oz) |
| Gross weight: | 210 g (~7 oz) |
| Feature: | suitable for Food & Beverage |