TUBELED_40 II Power, 365 mm (14,37“), cascadable
€176.60*
Content:
1 piece
| Accessories total price | €0.00 |
further versions
Accessories
Accessories total price
€176.60 *
Product number:
118210-11
EAN:
4260556622866
Available downloads
Operating instructions
(3.2 MB)
Data sheet
(1.11 MB)
CAD Download
(Link to download)
LED machine luminaire TUBELED_40 II - cascadable, high-intensity, power version, daylight white, only approx. 30 mm flat, IP 67/IP69K, oil-resistant, chip-proof, suitable for CNC, cascadable
The new generation of LED machine lights: Flat design, oil-resistant as well as resistant to coolants and lubricants, high temperature resistance, crack-proof tempered glass and the associated high protection class make the luminous flux-optimised luminaire the 1st choice for illuminating work areas in machines. Recommended for original equipment or retrofitting!
Cascadable: several luminaires of this series can be electrically linked via an additional output and M12 plug connector. (up to a total current consumption of max. 4 A at 40°C)
The new generation of LED machine lights: Flat design, oil-resistant as well as resistant to coolants and lubricants, high temperature resistance, crack-proof tempered glass and the associated high protection class make the luminous flux-optimised luminaire the 1st choice for illuminating work areas in machines. Recommended for original equipment or retrofitting!
Cascadable: several luminaires of this series can be electrically linked via an additional output and M12 plug connector. (up to a total current consumption of max. 4 A at 40°C)
Properties "TUBELED_40 II Power, 365 mm (14,37“), cascadable"
| Order number: | 118210-11 |
|---|---|
| Model: | TUBELED_40 II Power, Cascadeable |
| Type: | LED surface-mounted luminaire for machines |
| Illuminant: | SMD LED |
| Power consumption: | ~16,4 W |
| Lamp luminous flux: | 2838 lm |
| Lamp luminous efficiency: | ~173 lm/W |
| Light distribution: | Light Forming Technolology |
| Light colour: | 5700K 3-step MacAdam |
| Colour rendering (Ra): | >85 |
| Supply voltage: | 24V DC ± 10% |
| Connection (connector): | M12 A-coded |
| Degree of protection: | IP67/IP69K |
| Class of protection: | III |
| Glare control: | diffused safety glass |
| Beam angle (optics): | 100° |
| Operating temperature: | -30 °C - +60 °C (-22 °F - 140 °F) |
| Storage temperature: | -30 °C - +80 °C (-22 °F - 176 °F) |
| Lamps lifetime: | > 100,000 h (L80/B10) |
| Vibration resistance: | At 10 to 55 Hz (amplitude 0.35 mm (~0,01“)) |
| Shock resistance: | Up to 50 g (~2 oz) |
| Housing material: | aluminium |
| Cover material: | tempered glass, 4 mm (0,16“) |
| Height [B] x Width [C]: | 29 mm x 40 mm (~1,14“ x ~1,57“) |
| Length [A]: | 365 mm (~14,37“) |
| Weight (net): | 480 g (~17 oz) |
| Gross weight: | 630 g (~22 oz) |
| Risk group (DIN EN 62471): | Free group |
| Markings: | CE, UKCA, ETL Listed (5003529), D mark |
| Dimmable: | Optional via accessories |
| Mounting accessories: | Optional |
| Made in: | Germany |
| Feature: | cascadable |
| cascadable: | yes |