SPOTLED II articulated joint
Product number:
214300-01
EAN:
4260556622330
Available downloads
Data sheet
(0.27 MB)
CAD Download
(Link to download)
Bracket made of stainless steel, exclusively for movable mounting of the surface-mounted luminaires CENALED SPOT and SPOTLED II.
The luminaire is inserted with the thread on the back through the recess provided for this purpose on the joint bracket and screwed on with the DIN 439 nut. The inclination of the lamp can be adjusted via the swivel bracket and fixed with two Allen screws on the side.
Due to the compact shape of the swivel bracket, an M12 angle socket, A-coded, is required to connect the SPOTLED II.
The luminaire is inserted with the thread on the back through the recess provided for this purpose on the joint bracket and screwed on with the DIN 439 nut. The inclination of the lamp can be adjusted via the swivel bracket and fixed with two Allen screws on the side.
Due to the compact shape of the swivel bracket, an M12 angle socket, A-coded, is required to connect the SPOTLED II.
Properties "SPOTLED II articulated joint"
| Order number: | 214300-01 |
|---|---|
| Model: | Lamp Holder CENALED SPOT Surface-Mounted / SPOTELED II |
| Type: | Light holder |
| Amount: | 1 piece |
| Suitable for: | SPOTLED II |
| Material: | Material: Stainless steel |
| Dimensions (mm): | 76,6 mm x 68 mm x 84 mm (~3,02“ x ~2,68“ x ~3,31“) |
| Weight (net): | 200 g (~7 oz) |
| Gross weight: | 250 g (~9 oz) |
| Note: | An angled M12 socket is required to connect the light when the joint bracket is installed! |