SYSTEMLED SurfaceOne, 1120 mm (~44,09“), 4-flames
€1,049.00*
| Accessories total price | €0.00 |
This item will be available again soon!
€1,049.00 *
Available downloads
The SYSTEMLED SurfaceOne - 6.5-4-6.5-4, 1120 mm (~44,09“) is a high-performance LED inspection fixture designed for reliable surface evaluation. With adjustable color temperatures of 4,000 K and 6,500 K, it provides ideal lighting conditions for accurately checking painted, metallic, and other demanding surfaces. Even subtle defects become clearly visible during intermediate and final quality checks.
The SurfaceOne is built as a robust surface-mounted fixture and features rear 8 mm T-slots for easy and flexible installation. Using the supplied control unit, both color temperatures can be set and stored independently – ensuring reproducible inspection conditions in premium consumer goods manufacturing and the automotive industry.
| Order number: | 155770-02 |
|---|---|
| Model: | SYSTEMLED SurfaceOne - 6.5-4-6.5-4 |
| Type: | LED system light |
| Illuminant: | SMD LED |
| Total output incl. driver: | ~124 W |
| Power consumption: | ~115,2 W |
| Lamp luminous flux: | 19550 lm |
| Lamp luminous efficiency: | 169 lm/W |
| Light distribution: | Direct |
| Light colour: | 4000K + 6500K, 3-Step-McAdam |
| R9: | 90 |
| Colour rendering (Ra): | >90 (typ. 95) |
| UGR: | < 22 |
| Supply voltage: | 200-277V AC ± 10%, 50-60 Hz |
| Power supply: | Integrated |
| Connection (connector): | Wieland GST18 |
| Degree of protection: | IP40 |
| Class of protection: | I |
| Glare control: | Microprisms |
| Beam angle (optics): | 90° |
| Operating temperature: | -10 °C - +45 °C (14 °F - 113 °F) |
| Lamps lifetime: | > 100,000 h (L80/B10) |
| Housing material: | aluminum and PMMA |
| Height [B] x Width [C]: | 48 mm x 556 mm (~1,89“ x ~21,89“) |
| Length [A]: | 1120 mm (~44,09“) |
| Weight (net): | 12766 g (~450 oz) |
| Gross weight: | 17766 g (~627 oz) |
| Risk group (DIN EN 62471): | Free group |
| Markings: | CE, UKCA |
| Dimmable: | Driver included in the delivery scope |
| PWM frequency: | ~4,9kHz |
| Mounting accessories: | Optional |
| Made in: | Germany |
| Feature: | externally dimmable/switchable |