CENALED FLOOD Flexarm DC
€197.20*
Content:
1 piece
| Accessories total price | €0.00 |
further versions
Accessories
Accessories total price
€197.20 *
Product number:
121210-01
EAN:
4260556626307
Available downloads
Operating instructions
(4.76 MB)
CAD Download
(Link to download)
Data sheet
(0.66 MB)
CENALED FLOOD Flexarm DC, protection class IP67, a powerful and flexible LED task light for industrial use. With a light color of 5700K 3-step MacAdam and a beam angle of 118° -> Halbwertswinkel, it provides excellent illumination of the work area. Thanks to the flexible arm, the luminaire can be individually aligned.
Properties "CENALED FLOOD Flexarm DC"
| Order number: | 121210-01 |
|---|---|
| Model: | CENALED FLOOD |
| Type: | LED workplace light with gooseneck |
| Illuminant: | SMD-LED |
| Power consumption: | ~8,4 W |
| Lamp luminous flux: | 1260 lm |
| Lamp luminous efficiency: | 150 lm/W |
| Light distribution: | Direct |
| Light colour: | 5700K 3-step MacAdam |
| Colour rendering (Ra): | >85 |
| Supply voltage: | 24V DC ± 10% |
| Power supply: | - |
| Connection (connector): | Connection cable, oil flex, with open cable ends |
| Degree of protection: | IP67 |
| Class of protection: | III |
| Beam angle (optics): | 118° -> Halbwertswinkel |
| Operating temperature: | -10 °C - +50 °C (14 °F - 122 °F) |
| Lamps lifetime: | > 100,000 h (L80/B10) |
| Housing material: | aluminium (powder-coated) |
| Cover material: | tempered glass, shatterproof |
| Flex arm length [A]: | 500 mm (19,69“) |
| base height: | 59 mm (2,32“) |
| Mounting: | screw-on base |
| Weight (net): | 1850 g (~65 oz) |
| Gross weight: | 2450 g (~86 oz) |
| Markings: | CE, UKCA |
| Dimmable: | Yes, via push button at the light head, ON/OFF and dimming |
| Mounting accessories: | Optional |
| Made in: | Germany |