CENALED FLOOD Flexarm AC
€240.50*
Content:
1 piece
| Accessories total price | €0.00 |
This item will be available again soon!
further versions
Accessories
Accessories total price
€240.50 *
Product number:
121210-11
EAN:
4260556626314
Available downloads
Data sheet
(0.67 MB)
Operating instructions
(4.44 MB)
CAD Download
(Link to download)
CENALED FLOOD Flexarm AC, protection class IP65, a powerful and flexible LED task light for industrial use. With a light color of 5700K 3-step MacAdam and a beam angle of 118° -> Halbwertswinkel, it provides excellent illumination of the work area. Thanks to the flexible arm, the luminaire can be individually aligned.
Properties "CENALED FLOOD Flexarm AC"
| Order number: | 121210-11 |
|---|---|
| Model: | CENALED FLOOD |
| Type: | LED workplace light with gooseneck |
| Illuminant: | SMD-LED |
| Power consumption: | ~9 W |
| Lamp luminous flux: | 1260 lm |
| Lamp luminous efficiency: | 150 lm/W |
| Light distribution: | Direct |
| Light colour: | 5700K 3-step MacAdam |
| Colour rendering (Ra): | >85 |
| Supply voltage: | 100-305V AC ± 10%, 50-60 Hz |
| Power supply: | Integrated |
| Connection (connector): | connection cable with power plug |
| Degree of protection: | IP65 |
| Class of protection: | I |
| Beam angle (optics): | 118° -> Halbwertswinkel |
| Operating temperature: | -10 °C - +50 °C (14 °F - 122 °F) |
| Lamps lifetime: | > 100,000 h (L80/B10) |
| Housing material: | aluminium (powder-coated) |
| Cover material: | tempered glass, shatterproof |
| Flex arm length [A]: | 500 mm (19,69“) |
| base height: | 88 mm (3,46“) |
| Mounting: | screw-on base |
| Weight (net): | 1950 g (~69 oz) |
| Gross weight: | 2550 g (~90 oz) |
| Markings: | CE, UKCA |
| Dimmable: | Yes, via push button at the light head, ON/OFF and dimming |
| Mounting accessories: | Optional |
| Made in: | Germany |