INROLED_70 AC ECO, PC protective tube, 513 mm (20,20“), 120-277V AC
€169.00*
| Accessories total price | €0.00 |
€169.00 *
Available downloads
LED industrial luminaire, IP69K, polycarbonate protective tube, opal white glare control, for 120-277V AC, cascadable
Polycarbonate protective tube Ø 70mm with opal white glare control: homogeneous, soft illumination, low weight and the possibility of through-wiring speak for this INROLED_70. Use in buildings or building services is just as possible as in logistics or technical installations. The splinter-free PC protective tube protects the luminaire from breakage as well as water, dust and moisture. The internal electronics and the LED driver are installed in a high-quality extruded aluminium profile, which ensures excellent heat dissipation. The LED luminaire is connected via cable glands and internal WAGO terminals. Cascadable: Several luminaires can be electrically linked together. (up to a total current consumption of 16A AC at 40°C)
| Order number: | 115110-04 |
|---|---|
| Model: | INROLED_70 with PC Protective Tube |
| Type: | LED surface mounted tube luminaire |
| Illuminant: | SMD LED |
| Total output incl. driver: | ~14 W |
| Power consumption: | ~11 W |
| Lamp luminous flux: | 1670 lm |
| Lamp luminous efficiency: | ~155 lm/W |
| Light distribution: | Direct |
| Light colour: | 5700K 3-step MacAdam |
| Colour rendering (Ra): | >85 |
| Supply voltage: | 120-277V AC ± 10%, 50-60 Hz |
| Power supply: | Integrated |
| Connection (connector): | Cable entry, internal clamp |
| Degree of protection: | IP67/IP69K |
| Class of protection: | I |
| Glare control: | Microprisms |
| Beam angle (optics): | 125° |
| Operating temperature: | -10 °C - +40 °C (14 °F - 104 °F) |
| Lamps lifetime: | > 100,000 h (L80/B10) |
| Housing material: | aluminium |
| Cover material: | polycarbonate, shatterproof |
| Height [B] x Width [C]: | Ø 70 mm (~2,76“) |
| Length [A]: | 513 mm (~20,2“) |
| Weight (net): | 1550 g (~55 oz) |
| Gross weight: | 2000 g (~71 oz) |
| Risk group (DIN EN 62471): | Free group |
| Markings: | CE, UKCA |
| Mounting accessories: | Optional |
| Made in: | Germany |
| Feature: | cascadable |
| cascadable: | yes |