LEANLED II, 520 mm (20,47“), clear cover, cascadable
€109.40*
Content:
1 piece
| Accessories total price | €0.00 |
further versions
Accessories
Accessories total price
€109.40 *
Product number:
111010-24
EAN:
4260556624174
Available downloads
Data sheet
(0.45 MB)
Operating instructions
(2.77 MB)
CAD Download
(Link to download)
LED surface mounted light for plants and machines, very slim, IP54, optics 120°, 5700K 3-step MacAdam, cover Polycarbonat, clear, shatterproof, 24V DC ± 10%, M12 A-coded, cascadable
LEANLED II is a compact LED light strip for machines and systems without chip coating and KSS. Thanks to its compact dimensions, the LED light builds up very little and can be mounted even when space is limited. The polycarbonate cover protects the LED lamps from dust and splash water. With latest generation LED chips, the luminaire provides flicker-free, uniform illumination. The luminous flux passes through the crystal clear cover unimpeded and work areas are illuminated with the high illuminance. The LED luminaire can be cascaded with other LEANLED II luminaires, i.e. several luminaires can be electrically linked in series to form a light band.
Scope of delivery: 1x LED light strip, 1 pair of light holders for flat mounting, 1 pair of light holders for swivel mounting (360°).
LEANLED II is a compact LED light strip for machines and systems without chip coating and KSS. Thanks to its compact dimensions, the LED light builds up very little and can be mounted even when space is limited. The polycarbonate cover protects the LED lamps from dust and splash water. With latest generation LED chips, the luminaire provides flicker-free, uniform illumination. The luminous flux passes through the crystal clear cover unimpeded and work areas are illuminated with the high illuminance. The LED luminaire can be cascaded with other LEANLED II luminaires, i.e. several luminaires can be electrically linked in series to form a light band.
Scope of delivery: 1x LED light strip, 1 pair of light holders for flat mounting, 1 pair of light holders for swivel mounting (360°).
Properties "LEANLED II, 520 mm (20,47“), clear cover, cascadable"
| Order number: | 111010-24 |
|---|---|
| Model: | LEANLED II Clear Cascadeable |
| Type: | LED surface-mounted light |
| Illuminant: | SMD LED |
| Power consumption: | ~13 W |
| Lamp luminous flux: | 2250 lm |
| Lamp luminous efficiency: | ~173 lm/W |
| Light distribution: | Direct |
| Light colour: | 5700K 3-step MacAdam |
| Colour rendering (Ra): | >85 |
| Supply voltage: | 24V DC ± 10% |
| Connection (connector): | M12 A-coded |
| Degree of protection: | IP54 |
| Class of protection: | III |
| Beam angle (optics): | 120° |
| Operating temperature: | -10 °C - +60 °C (14 °F - 140 °F) |
| Lamps lifetime: | > 100,000 h (L80/B10) |
| Housing material: | aluminium |
| Cover material: | Polycarbonat, clear, shatterproof |
| Height [B] x Width [C]: | 31 mm x 26 mm (~1,22“ x ~1,02“) |
| Length [A]: | 520 mm (~20,47“) |
| Weight (net): | 420 g (~15 oz) |
| Gross weight: | 500 g (~18 oz) |
| Risk group (DIN EN 62471): | Free group |
| Markings: | CE, UKCA, ETL Listed (5003529), D mark |
| Dimmable: | Optional via accessories |
| Mounting accessories: | 2 pairs mounting holders (holder for swivel or planar moun-ting) in delivery scope |
| Made in: | Germany |
| Feature: | cascadable, several luminiares can be interlinked electrically. The entiere power consuption may not exceed 4A DC. |
| cascadable: | yes |