LEANLED II, 1020 mm (40,16“), opal white cover, cascadable
€163.60*
Content:
1 piece
| Accessories total price | €0.00 |
further versions
Accessories
Accessories total price
€163.60 *
Product number:
111010-36
EAN:
4260556624266
Available downloads
Operating instructions
(2.77 MB)
Data sheet
(0.44 MB)
CAD Download
(Link to download)
LED surface mounted light for plants and machines, very slim, IP54, optics 120°, 5700K 3-step MacAdam, cover Polycarbonate, soft, 24V DC ± 10%, M12 A-coded, cascadable
LEANLED II is a compact LED light bar for machines and equipment without chip shot and KSS. Thanks to its compact dimensions, the LED luminaire takes up very little space and can be mounted even when space is limited. An opal white polycarbonate cover protects the LED lamps from dust and splash water. With latest generation LED chips, the luminaire provides flicker-free, uniform illumination. The light diffused by the milky opal white cover creates homogeneous illumination without shadows.
Scope of delivery: 1x LED light strip, 1 pair of light holders for flat mounting, 1 pair of light holders for swivel mounting (360°).
LEANLED II is a compact LED light bar for machines and equipment without chip shot and KSS. Thanks to its compact dimensions, the LED luminaire takes up very little space and can be mounted even when space is limited. An opal white polycarbonate cover protects the LED lamps from dust and splash water. With latest generation LED chips, the luminaire provides flicker-free, uniform illumination. The light diffused by the milky opal white cover creates homogeneous illumination without shadows.
Scope of delivery: 1x LED light strip, 1 pair of light holders for flat mounting, 1 pair of light holders for swivel mounting (360°).
Properties "LEANLED II, 1020 mm (40,16“), opal white cover, cascadable"
| Order number: | 111010-36 |
|---|---|
| Model: | LEANLED II Opal White Cascadeable |
| Type: | LED surface-mounted light |
| Illuminant: | SMD LED |
| Power consumption: | ~26 W |
| Lamp luminous flux: | 4500 lm |
| Lamp luminous efficiency: | ~173 lm/W |
| Light distribution: | Direct |
| Light colour: | 5700K 3-step MacAdam |
| Colour rendering (Ra): | >85 |
| Supply voltage: | 24V DC ± 10% |
| Connection (connector): | M12 A-coded |
| Degree of protection: | IP54 |
| Class of protection: | III |
| Glare control: | opal white |
| Beam angle (optics): | 120° |
| Operating temperature: | -10 °C - +60 °C (14 °F - 140 °F) |
| Lamps lifetime: | > 100,000 h (L80/B10) |
| Housing material: | aluminium |
| Cover material: | polycarbonate, soft |
| Height [B] x Width [C]: | 31 mm x 26 mm (~1,22“ x ~1,02“) |
| Length [A]: | 1020 mm (~40,16“) |
| Weight (net): | 740 g (~26 oz) |
| Gross weight: | 900 g (~32 oz) |
| Risk group (DIN EN 62471): | Free group |
| Markings: | CE, UKCA, ETL Listed (5003529), D mark |
| Dimmable: | Optional via accessories |
| Mounting accessories: | 2 pairs mounting holders (holder for swivel or planar moun-ting) in delivery scope |
| Made in: | Germany |
| Feature: | cascadable, several luminiares can be interlinked electrically. |
| cascadable: | yes |