Machine light CENALED SPOT Einbau DC (recessed light), optics 15°
€141.50*
Content:
1 piece
| Accessories total price | €0.00 |
This item will be available again soon!
further versions
Accessories
Accessories total price
€141.50 *
Product number:
121011-05
EAN:
4260556625744
Available downloads
Operating instructions
(2.87 MB)
Data sheet
(0.73 MB)
CAD Download
(Link to download)
The CENALED SPOT DC is a high-intensity LED luminaire with a high degree of protection - suitable for original equipment manufacturers or for retrofitting in the machine sector. Thanks to IP67 - i.e. dust and water protected - and robust aluminum housing with strong safety glass, the luminaire can also be used in areas where the going gets rough - such as in automatic drilling machines and CNC or milling machines. The compact luminaire is available as a recessed and surface-mounted version. Depending on the variant, an area can be illuminated with pinpoint accuracy or over a medium area. Depending on requirements, both versions are available with 15°, 30° and 65° optics. The luminaire - whether recessed or surface-mounted - is connected via an A-coded M12 plug connection with reverse polarity protection.
The CENALED SPOT Einbau DC is mounted with four M5 countersunk screws in a mounting shaft or opening measuring at least 81 mm x 81 mm. A supplied gasket behind the luminaire bezel seals the luminaire to the rear.
The CENALED SPOT Einbau DC is mounted with four M5 countersunk screws in a mounting shaft or opening measuring at least 81 mm x 81 mm. A supplied gasket behind the luminaire bezel seals the luminaire to the rear.
Properties "Machine light CENALED SPOT Einbau DC (recessed light), optics 15°"
| Order number: | 121011-05 |
|---|---|
| Model: | CENALED SPOT Recessed |
| Type: | LED recessed light |
| Illuminant: | High Power LED |
| Power consumption: | ~8,5 W |
| Lamp luminous flux: | 1120 lm |
| Lamp luminous efficiency: | 134 lm/W |
| Light distribution: | Direct |
| Light colour: | 5700K 3-step MacAdam |
| Colour rendering (Ra): | >80 |
| Supply voltage: | 24V DC ± 10% |
| Connection (connector): | M12 A-coded |
| Degree of protection: | IP67 |
| Class of protection: | III |
| Beam angle (optics): | 15° |
| Operating temperature: | -10 °C - +50 °C (14 °F - 122 °F) |
| Lamps lifetime: | > 100,000 h (L90/B10) |
| Housing material: | aluminium (powder finished) |
| Cover material: | tempered glass 4 mm (0,16“), crack-resistant |
| Height [B] x Width [C]: | Built-in housing: ~80 mm x ~80 mm (~3,15“ x ~3,15“), installation depth >60 mm (~2,36“), aperture ~105 mm x ~105 mm (~4,13“ x ~4,13“), ~5 mm (~0,2“) built-up |
| Weight (net): | 400 g (~14 oz) |
| Gross weight: | 500 g (~18 oz) |
| Risk group (DIN EN 62471): | Free group |
| Markings: | CE, UKCA, ETL Listed (5003529) |
| Dimmable: | Optional via accessories |
| Made in: | Germany |
| Feature: | 15° optics for spot light |
| Note: | seal included in delivery; fastening via 4 countersunk boltsM5 |