TUBELED_40 Element AC, 540 mm (21,26“), 220- 240V AC
€173.40*
Content:
1 piece
| Accessories total price | €0.00 |
This item will be available again soon!
further versions
Accessories
Accessories total price
€173.40 *
Product number:
119310-03
EAN:
4260556624433
Available downloads
Data sheet
(0.26 MB)
Operating instructions
(0.38 MB)
CAD Download
(Link to download)
The LED machine luminaire that has everything for use in craft and industry.
The areas of application of the TUBELED_40 Element are machines and systems without chip coating and cooling lubricants. What also makes the TUBELED_40 Element interesting is its IP54 degree of protection and possible use in higher ambient temperatures of up to +60°C, previously reserved for conventional luminaire technology. The LED luminaire offers bright, flicker-free illumination without UV and IR components, is temperature-resistant and splash-proof and, depending on the version, can also be cascaded, which means that several luminaires can be electrically linked in series.
The TUBLELED_40 Element is available in two versions: with a power supply of 24V DC and with a power supply of 220-240V AC, both via M12 connectors. The 220-240V AC version is available in 4 lengths and the 24V DC version in 7 lengths, which in turn are also available in a version for electrical interlinking (cascadable).
The areas of application of the TUBELED_40 Element are machines and systems without chip coating and cooling lubricants. What also makes the TUBELED_40 Element interesting is its IP54 degree of protection and possible use in higher ambient temperatures of up to +60°C, previously reserved for conventional luminaire technology. The LED luminaire offers bright, flicker-free illumination without UV and IR components, is temperature-resistant and splash-proof and, depending on the version, can also be cascaded, which means that several luminaires can be electrically linked in series.
The TUBLELED_40 Element is available in two versions: with a power supply of 24V DC and with a power supply of 220-240V AC, both via M12 connectors. The 220-240V AC version is available in 4 lengths and the 24V DC version in 7 lengths, which in turn are also available in a version for electrical interlinking (cascadable).
Properties "TUBELED_40 Element AC, 540 mm (21,26“), 220- 240V AC"
| Order number: | 119310-03 |
|---|---|
| Model: | TUBELED_40 Element AC |
| Type: | LED surface-mounted light |
| Illuminant: | SMD LED |
| Total output incl. driver: | ~17 W |
| Power consumption: | ~17 W |
| Lamp luminous flux: | 2060 lm |
| Lamp luminous efficiency: | 127 lm/W |
| Light distribution: | Direct |
| Light colour: | 5000K 3-step MacAdam |
| Colour rendering (Ra): | >80 |
| Supply voltage: | 220-240V AC ± 10%, 50-60 Hz |
| Connection (connector): | M12 S-coded |
| Degree of protection: | IP54 |
| Class of protection: | I |
| Glare control: | diffuser sheet for scattered light, PMMA |
| Beam angle (optics): | 100° |
| Operating temperature: | -30 °C - +50 °C (-22 °F - 122 °F) |
| Storage temperature: | -30 °C - +80 °C (-22 °F - 176 °F) |
| Lamps lifetime: | > 50.000 h (L80/B10) |
| Housing material: | aluminium, endcaps made of plastics |
| Cover material: | PMMA, frosted |
| Height [B] x Width [C]: | 29 mm x 40 mm (~1,14“ x ~1,57“) |
| Length [A]: | 540 mm (~21,26“) |
| Weight (net): | 550 g (~19 oz) |
| Gross weight: | 800 g (~28 oz) |
| Risk group (DIN EN 62471): | Free group |
| Markings: | CE, UKCA, D mark |
| Mounting accessories: | Optional |
| Made in: | Germany |
| Feature: | 220-240V AC Anschluss, temperaturbeständig |